Hildegardi teoloogia

 

Hildegard oli uks, mille kaudu Jumal ilmutas oma tarkust inimkonnale”.

Mõtteid Hildegard von Bingeni teoloogiast.

 

Salapäraselt sai teoks Jumala tegu inimeses ja inimese kaudu.

Inimese hingel on vaimne loomus. See tähendab, et see ei tule esile verest, ka ei moodustu see lihast ,vaid see saab alguse Jumala saladusest.

 

Kõikide inimeste keskseim teema on armastus. Inimese olemasolu on määratud armastusega. Armastus on Jumala algupärane mõte, sest tema olemus on ARMASTUS. Tema on armastuse allikas: Jumal lõi inimese oma näo järgi.

 

Igaühes meist on sügav alateadlik igatsus Jumala nägematute saladuste järele, kuid see, mis meid sellest lahutab, on meie oma pimedus. Me arvame  ja usume vaid seda , mida saame viie meele abil näha kuulda ja tunda. Seda me tunnistame.

Kuid võiksime tajuda veel palju enam, kui me tunnistaksime oma pimedust.

Kui me pidevalt otsime valgust ja võidame pimeduse ikka ja jälle, alles siis saame tunda üllatavat rõõmu, mis tuleb nähtamatust maailmast. Meie silmades hakkab loitma eriline säde ja seesmine ilu tuleb esile. See rõõm tuleb meis tavaliselt esile, kui kuulame muusikat või kui tantsime . Muusika kaudu, ütleb Hildegard, oleme seotud taevaliku lepinguga.

See rõõm, mis on seotud taevalikuga, on Jumala säde, mis on nägematu, üleloomulik ja  mis muutub korraga olemasolevaks tõelisuseks.

 

Hildegard rõhutab, et me ei peaks siduma end selle maailma argielu ja tühjusega, vaid püüdma armastuse kaudu siduda end taevasega, kogedes taevalist armastust juba siin maa peal. I Joh.2-15