Oled sa kunagi mõelnud, miks need, kes muusikaga tegelevad või vähemalt laulavad, elavad eriliselt? Neil on nagu mingi salajane energiavaru, mis lisab elule rõõmsat positiivsust. Tõesti, tänapäeval ei pea ainult tunnetusele tuginema, vaid saame aluseks võtta tõsiseltvõetavate teadusuuringute andmeid, mis kinnitavad eelpool öeldut – muusikal võib olla uskumatult suur, kasulik mõju tervisele.
Püha Hildegard oli ajast ees ja kinnitas juba sajandeid tagasi, et kõik inimesele vajalik on temale kaasa antud – meeli ülendav loodus, kasulik toit, südamest voogav mõistlikkus, tark sõnakasutus, diskreetne hoolivus ning kaastunne.
Kõik eluks vajalikud teadmised peaksid olema iseenesestmõistetavalt selged, neile ei vaidlegi keegi vastu ja elu oleks suurepärane, kui inimene pürgiks aina edasi, oma ülima eesmärgi poole, ega tammuks uimastatud meeltega zombina alkoholi või lõbustuste rattas. Aegade algusest peale on inimkond elanud nagu pimesi, nagu silmi ja kõrvu kinni hoides. Igaüks teeb valikuid, käsukorras armastust ei märkagi. Püha Hildegard oli üks tõrvikukandjatest, kes julgelt kuulutas muutumatut tõde – meie eluviisi muutust.
Eelpool võtsin kasutusele sõnapaari “diskreetne hoolivus ja kaastunne”. Miks?
Uuringutele toetudes on kuritegeliku tee valinud inimestel raske mõista, mida tunneb teine inimene. Neil on puudulik empaatiavõime. Vanglates on kirjutatud raamatuid, tehtud käsitööd, paljud maalivad või luuletavad, aga vanglates ei ole kunagi õnnestunud orkestreid või koore luua. Mida ütles sajanditetaguses keelepruugis Püha Hildegard? Täpselt nii: “kurat ei laula”.
Tänapäevases keelekasutuses on muusikal tervistav e. teraapiline võime.
Kõige lõpuks panen lühidalt kirja mõned read muusika mõjust.
- Parandades hormonaalset tasakaalu muudab muusika meie meeleolu ja teovõimet.
- Muusika rütm haarab kogu keha, seejuures paraneb vereringe, lihaste tegevus, aju hapnikuga varustamine, kopsude töö jms.
- Toetab sotsiaalsete suhete tugevnemist. Koos musitseerides saavutatakse heaolu ja usaldus, vähenevad depressiivsus, ärevus ning isoleerituse tunne.
- Muusika, eriti laulmine mõjutab meie hingamist, soodustab hingamisteede iseeneslikku puhastumist.
- Pole vahet, kas on tegemist vastsündinu või muus eas inimesega, Dr. Julene K. Johnson, Dr. Alfred Tomatis ja paljud teised uurijad kinnitavad ühel keelel: muusika on tervislik.
Meie kodulehe kangelanna, Püha Hildegard, andis väga palju täpseid juhiseid, mida tutvustan huvilistele edaspidi.